
Pályázati felhívás
A NIOK Alapítvány örömmel hirdeti meg a Stronger Roots program új körét, amelyben társadalmi bázisépítésre és átívelő hálózati együttműködések fejlesztésére pályázhattok. A NIOK 2016 óta foglalkozik társadalmi bázisépítéssel, pályázati programjainkban több mint 80 szervezet vehetett már részt, a társadalmi bázisépítés program módszertanát pedig a V4 országokban működő partnereink is átvették.
A Stronger Roots program célja, hogy megerősítse a civil szervezetek támogatói közösségeit és a civil hálózatok együttműködéseit, ezáltal pedig beágyazottabbá, hatékonyabbá, fenntarthatóbbá és reziliensebbé tegye őket.
.png)

A programban különböző témákkal foglalkozó szervezeteket támogatunk, legyen szó környezetvédelemről, oktatásról, vagy hátrányos helyzetű közösségekről. A támogatott szervezetek nem csak anyagi forrást kapnak, hanem egy egyedülálló támogatói programban is részt vesznek. Ennek keretében tapasztalt szakértőktől kapnak segítséget, képzéseken és tapasztalatmegosztó alkalmakon vehetnek részt a bázisépítéshez kapcsolódó területeken (pl. kommunikáció, adománygyűjtés, önkéntesmenedzsment).
A NIOK Alapítvány 2019 óta dolgozik konzorciumban az OSF Prague-gal, az OSF Bratislava-val, a Glopolis-szal, 2025 eleje óta pedig a Batory Foundation-nel kiegészülve, hogy közösen erősítsük a civil társadalmat Magyarországon, Csehországban, Szlovákiában és Lengyelországban.
A programot az Európai Unió Citizens, Equality, Rights and Values (CERV) programja finanszírozza.
A jelenlegi kiírásban két külön pillérben lehet pályázatot benyújtani: civil szervezetek társadalmi bázisépítésre, civil hálózatok pedig átívelő együttműködésekre pályázhatnak.
Pillérek
TÁRSADALMI BÁZISÉPÍTÉS CIVIL SZERVEZETEK RÉSZÉRE
ÁTÍVELŐ (TRANSZVERZÁLIS) HÁLÓZATI EGYÜTTMŰKÖDÉS
A felhívás általános célja a civil szervezetek hálózatai és a különböző érintettek közötti együttműködések erősítése.
A program lehetőséget biztosít a civil szervezetek platformjai, koalíciói és más civil szervezeti hálózatok számára, hogy erősítsék a tagok közötti belső együttműködést, és szorosabb kapcsolatokat alakítsanak ki eltérő nézetű külső érintettekkel.
A támogatottak az anyagi támogatáson felül részt vesznek egy kapacitásépítő programban, amelynek tartalma egyéni és közös szükségleteikhez is alkalmazkodik.
A támogatás összege: legalább 20 000 EUR és legfeljebb 35 000 EUR
A támogatás kötelező időtartama 18 hónap
A támogatott projektek várható kezdési időpontja: 2026. január
A támogatott projektek várható befejezési időpontja: 2027. június
Projektkoncepció benyújtási határideje: 2025. június 16. 13:00
A felhívás általános célja a civil szervezetek társadalmi bázisának építése, hogy erősebbé, fenntarthatóbbá és beágyazottabbá váljanak közösségeikben, és több embert vonjanak be munkájukba, akik tevékenyen hozzájárulnak a szervezet ügyéhez és azokhoz az értékekhez, amelyekért dolgoznak.
A támogatott szervezetek pénzügyi támogatásban részesülnek, mellyel megvalósíthatják társadalmi bázisépítés projektjüket, valamint egy igényeikre szabott kapacitásépítő programban vesznek részt, amely rendszeres kísérést, tanácsadásokat, képzéseket és tapasztalatcsere alkalmakat is tartalmaz. A program egyedülálló lehetőséget jelent, hogy a támogatottak időt és kapacitást fordítsanak belső fejlődésükre.
A támogatás összege: legalább 20 000 EUR és legfeljebb 40 000 EUR
A támogatás kötelező időtartama 18 hónap
A támogatott projektek várható kezdési időpontja: 2026. január
A támogatott projektek várható befejezési időpontja: 2027. június
Projektkoncepció benyújtási határideje: 2025. június 16. 13:00
PÁLYÁZATI KIÍRÁS
Átívelő együttműködés
SEGÉDANYAG
projektkoncepció vázlat
Átívelő együttműködés
A pályáztatás lebonyolítása mindkét pillér esetén két szakaszban történik. Az első szakaszban a pályázóknak egy projektkoncepciót kell benyújtaniuk elektronikus formátumban. A második szakaszban a legjobbra értékelt projektkoncepciókat benyújtó pályázókat felkérjük, hogy készítsenek egy teljes projekttervet, amely részletesebb projektleírást, meghatározott célokat, tevékenységeket, ütemtervet, mutatókat, valamint részletes költségvetést is tartalmaz.
A projektkoncepció egy online űrlap kitöltésével nyújtható be. Az anyag előkészítéséhez javasoljuk, hogy a segédanyagként feltöltött Word űrlapban dolgozzátok ki a projektkoncepciót, majd az itt előkészített válaszokkal töltsétek ki az online űrlapot. Az online űrlap kitöltés közben is elmenthető, és a link mentésével és újranyitásával bármikor folytatható a kitöltés.
A pályázók számára nyújtott támogatás, tájékoztató webinárok
Társadalmi bázisépítés - online tájékoztató webinárok (a két alkalom tartalma azonos lesz)
2025. május 8., 9:00-11:00 - Kérjük, itt regisztráljatok
2025. május 8., 17:30-19:30 - Kérjük, itt regisztráljatok
Átívelő hálózati együttműködések - online tájékoztató webinár (angol nyelven, közösen a magyar, cseh, szlovák és lengyel pályázók számára)
2025. május 12., 10:00-12:00 - Kérjük, itt regisztráljatok
Társadalmi bázisépítés - online kérdezz-felelek (Q&A) webinárok
2025. május 26., 9:00-10:30 - Kérjük, itt regisztráljatok
2025. május 29., 17:30-19:00 - Kérjük, itt regisztráljatok
Átívelő hálózati együttműködések - online kérdezz-felelek (Q&A) webinár
2025. május 20. 10:30-12:30 - Kérjük, itt regisztráljatok
A kérdezz-felelek (Q&A) webinárokon a pályázati kiírással és az értékelési szempontrendszerrel kapcsolatos kérdésekre adunk választ - a benyújtani tervezett projektek tartalmával kapcsolatban azonban nem tudunk visszajelzést vagy véleményezést adni.
Egyéni információnyújtás 2025. június 10-ig emailben: tarsadalmibazis@niok.hu
A kérdésekre 2-3, illetve a határidő előtti két hétben egy munkanapon belül tudunk válaszolni.
Gyakran Ismételt Kérdések
Mi az a társadalmi bázisépítés? A társadalmi bázisépítés olyan megközelítés és tevékenységek sorozata, amelynek során egy szervezet a potenciális és meglévő támogatók különböző csoportjait szólítja meg, kapcsolatokat épít velük, és bevonja őket a tevékenységeibe. A társadalmi bázisépítés célja, hogy a szervezet támogatók, követők, önkéntesek, adományozók és mások erős közösségét építse ki, olyanokét, akik bíznak a benne, értik, hogy miért fontos a munkája, és támogatják azt. A társadalmi bázisépítésről további tudásanyagok, esettanulmányok találhatók a pályázati weboldal alján.
Mi az az átívelő (transzverzális) hálózati együttműködés? Az átívelő együttműködés olyan folyamat, amelynek során a civil szervezetek hálózatai stratégiai szinten együttműködnek a tőlük eltérő megközelítésekkel, érdekekkel és/vagy világnézetekkel rendelkező érintettekkel annak érdekében, hogy közösen kezeljék a társadalmainkat érintő problémákat. A stratégiai szerepvállalás nem csupán egyszeri, formális vagy felszínes interakció egy eltérő véleményű személlyel vagy személyek csoportjával. Sokkal inkább egy hosszú távú folyamat, amely az érintettekkel való kapcsolatépítésre irányul. Az átívelő együttműködésekről további tudásanyagok, esettanulmányok találhatók a pályázati weboldal alján.
Milyen típusú civil szervezetek pályázhatnak? A támogatható szervezetek típusa Magyarországon bejegyzett jogi személy, amelyet a magyar jog alapítványként vagy egyesületként határoz meg (kivéve a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokat). Nem támogatható szervezettípusok a politikai pártokhoz kötődő egyesületek, a közszféra intézményei, kormányzati és kormányközi intézmények, közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok, vallási egyesületek, nyereséget felosztó szövetkezetek és informális csoportok nem pályázhatnak támogatásra. Sem egyéni vállalkozó, sem természetes személy nem minősül támogatható pályázónak.
Melyik pillér felhívásán induljon a szervezetem (társadalmi bázisépítés vagy átívelő együttműködés)? Ha önálló civil szervezetként pályáznál, és saját bázisodat szeretnéd megerősíteni, akkor a Társadalmi bázisépítés pályázati kiírás szól a szervezetednek. Ha a szervezeted egy civil hálózat, vagy egy ilyen hálózat tagszervezete, akkor az Átívelő hálózati együttműködés kiírásra pályázhattok. Nem támogatható szervezettípusok a politikai pártokhoz kötődő egyesületek, a közszféra intézményei, kormányzati és kormányközi intézmények, közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok, vallási egyesületek, nyereséget felosztó szövetkezetek és informális csoportok nem pályázhatnak támogatásra. Sem egyéni vállalkozó, sem természetes személy nem minősül támogatható pályázónak.
Pályázhat-e egy szervezet mindkét pályázati kiírásra egyszerre (társadalmi bázisépítés és átívelő együttműködés)? Egy szervezet főpályázóként nem pályázhat mindkét pillérben. Azonban ha egy szervezet tagja egy hálózatnak, amely pályázik az Átívelő hálózati együttműködések pillérben, akkor a tagszervezetnek lehetősége van önálló civil szervezetként pályázni a Társadalmi bázisépítés pillérben.
Ki pályázhat a társadalmi bázisépítés témában (támogathatósági feltételek)? Ez a pályázati felhívás a következő kiemelt területek egyikén, helyi, regionális és/vagy országos szinten működő civil szervezetek számára áll nyitva. A tematikus területek sorrendje nem követ prioritási sorrendet. Demokrácia és jogállamiság Oktatás Emberi jogok és inklúzió Környezetvédelem A pályázásra jogosult szervezet továbbá: magyarországi székhellyel rendelkezik, a magyar jogszabályok szerint civil szervezetként van bejegyezve (részletesen lásd alább), a jelentkezési határidő előtt legalább 2 évvel lett bejegyezve, küldetése és tevékenységi megfelelnek az EU-s jogoknak és értékeknek, illetve védik, előmozdítják vagy tudatosítják azokat (lásd az Európai Unió Alapjogi Chartáját). Különösen bátorítjuk a kisebb és/vagy helyi és/vagy regionális szervezetek jelentkezését!
Ki pályázhat az átívelő együttműködés témában (támogathatósági feltételek)? Ez a pályázati felhívás a civil szektor bármely tematikus területén (oktatás, emberi jogok, szociális szolgáltatások, környezetvédelem, közösségfejlesztés, egészségügy stb.) és földrajzi kiterjedésében (helyi, regionális és/vagy országos szinten) működő hálózatok (pl. civil szervezetek platformjai, egyesületek, ernyőszervezetek, koalíciók, hosszú távú munkacsoportok stb.) számára nyitott, amelyek: magyarországi székhellyel rendelkeznek, a magyar jogszabályok szerint civil szervezetként vannak bejegyezve (részletesen lásd alább), vagy - ha a hálózat még nem rendelkezik jogi személyiséggel - a pályázó lehet a hálózat bejegyzett tagszervezete, a hálózat legalább jelentkezési határidő előtt 6 hónappal jött létre vagy lett bejegyezve (ha a hálózatnak még nincs jogi személyisége, a pályázó tagszervezetnek legalább a jelentkezési határidő előtt 1 évvel kell bejegyzettnek lennie), legalább 7 magyar civil tagszervezettel** rendelkeznek, küldetésük és tevékenységeik megfelelnek az EU-s jogoknak és értékeknek, illetve védik, előmozdítják vagy tudatosítják azokat (lásd az Európai Unió Alapjogi Chartáját). A pályázati projekt részeként nyilatkoznak a megfelelésről.
Mit értünk ebben a pályázati felhívásban civil szervezeti hálózatok alatt? A civil szervezetek hálózatai ebben a felhívásban lehetnek formálisak és informálisak is. Informális alatt azt értjük, hogy nem feltétlenül van jogi személyiségük, de a korábbi együttműködésen kívül közös névvel, belső szabályokkal és struktúrával kell rendelkezniük. A civil szervezetek hálózatai autonóm civil szervezeteket (azaz a hálózat tagjait) egyesítenek, hogy közhasznú céllal, közös programon együttműködve dolgozzanak. A civil szervezeti hálózatok alulról, a civil szervezetek kezdeményezésére jönnek létre. A saját helyi egységeikből / tagszervezeteikből álló országos vagy regionális szervezetek, mint például a cserkészek (azonos vagy hasonló névvel, azonos alapszabállyal, szabályzattal stb.) nem minősülnek támogatható hálózatnak ebben a pályázati felhívásban. A civilszervezeti hálózatok mint ilyenek a polgárok összesített érdekeit képviselik, és az uniós jogokkal és értékekkel összhangban álló részvételi demokrácia fontos elveit valósítják meg. Meghatározásunk szerint a civilszervezeti hálózatok függetlenek a politikai pártoktól. Átláthatónak kell lenniük, különösen a finanszírozási és döntéshozatali eljárások tekintetében.
Mik a támogatható és nem támogatható költségek? Ez a támogatás a projekt teljes költségét fedezi, önrészre nincs szükség. Kérjük, vegyétek figyelembe, hogy a személyi költségek nem haladhatják meg a teljes költségvetés 80%-át. A közvetett költségek nem haladhatják meg a projekt közvetlen költségeinek 7%-át. Támogatható költségek: a támogatási megállapodásban meghatározott projektmegvalósítási időszakon belül felmerült költségek a projekt céljaihoz és tevékenységeihez közvetlenül kapcsolódó, a támogatási megállapodásban meghatározott költségek személyi költségek - az alkalmazottak (vagy azzal egyenértékű személyek) költségei, beleértve a magyar jogszabályoknak megfelelő összes hivatalos költséget, a munkaszerződéstől eltérő közvetlen szerződés vagy megbízási szerződés alapján dolgozó természetes személyek költségei utazás, szállás és ellátás (pl. alkalmazottak, önkéntesek, tevékenységek és rendezvények résztvevői számára) áruk, munkák és szolgáltatások költségei (pl. irodaszerek, kommunikáció, nyomtatás, kiadványok, képzéseken és egyéb rendezvényeken való részvétellel és/vagy szervezéssel kapcsolatos költségek, szoftverek és licencek, kommunikációs/adománygyűjtő kampányokkal kapcsolatos szolgáltatások stb.) közvetett költségek - ezeket a támogatható közvetlen költségek 7%-ának megfelelő átalányösszeggel térítjük meg. A költségeknek azonosíthatónak és ellenőrizhetőnek kell lenniük, a kedvezményezett könyvelésében a Magyarországon alkalmazandó számviteli standardokkal és a kedvezményezett szokásos költségelszámolási gyakorlatával összhangban nyilvántartásba kerülniük a költségeknek meg kell felelniük az alkalmazandó magyarországi adó-, munka- és társadalombiztosítási jogszabályoknak a költségeknek ésszerűnek és indokoltnak kell lenniük, és meg kell felelniük a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás elvének, különösen a gazdaságosság és a hatékonyság tekintetében Nem támogatható költségek: a támogatási megállapodásban meghatározott projektmegvalósítási időszak előtt vagy után felmerült költségek a projekthez közvetlenül nem kapcsolódó költségek a kedvezményezett által fizetett tőkehozamhoz és osztalékhoz kapcsolódó költségek adósság és adósságszolgálati költségek, jövőbeli veszteségekre vagy adósságokra képzett céltartalékok, esedékes kamatok, árfolyamveszteségek, bírságok és büntetések levonható vagy visszatérítendő ÁFA harmadik felek természetbeni hozzájárulásai földterületek, telkek, ingatlanok vásárlása, új épületek építése, járművek vásárlása más forrásból már finanszírozott tételek túlzott vagy meggondolatlan kiadások
Hogyan zajlik a kiválasztási folyamat? A pályáztatás lebonyolítása két szakaszban történik. Az első szakaszban a pályázóknak egy magyar nyelvű koncepciót kell benyújtaniuk elektronikus formában. A projektkoncepciók benyújtásának határideje 2025. június 16., 13:00 óra. Egy alapos értékelési folyamatot követően (lásd a kiírás 3.2. részét) a második szakaszban a legjobbra értékelt projektkoncepciókat bemutató pályázókat felkérjük, hogy nyújtsanak be egy teljes projekttervet, amely meghatározott célokat, tevékenységeket, ütemtervet és mutatókat, valamint részletes költségvetést tartalmaz. A teljes projekttervek ismét értékelésre kerülnek, és kiválasztjuk a támogatott szervezeteket. A projektkoncepció szakasz eredményei és a kiválasztott pályázók felkérése a teljes projektterv benyújtására: 2025. szeptember. A teljes projektterv benyújtásának határideje: 2025. október. A pályázati projekteket mindkét szakaszban (a projektkoncepció és a teljes projektterv szakaszban is) fokozatosan, háromféle szempont alapján értékeljük: Adminisztratív szempontok - a hiánytalanul kitöltött pályázati űrlap és az összes kért dokumentum határidőre történő benyújtása Támogathatósági feltételek - lásd a kiírás 2.1. részét Értékelési szempontok - a pályázatok szakértői értékelése, lásd az alábbi értékelési szempontokat. A teljes projektterv benyújtására felkért szervezetek visszajelzést kapnak a kiválasztási bizottságtól, és a teljes projektterv kitöltésében további technikai segítséget vehetnek igénybe a projektkoordinátoroktól.
Mit fog tartalmazni a szakértői támogató program a társadalmi bázisépítés pályázat támogatottjai számára? A szakértői támogatás révén a támogatottak számára hasznos és szükséges tudást, készségeket és tapasztalatcserét biztosítunk projektjeik sikeres megvalósításához, a társadalmi bázisépítés mint átfogó megközelítés megértéséhez, mindennapi működésükbe való beépítéséhez, és támogatói közösségük megerősítéséhez. A támogatói program pontos tartalmát az egyes támogatottak egyéni érdeklődéséhez és igényeihez, valamint a támogatottak teljes körének igényeihez igazítjuk. A támogatott szervezetek képviselői a következőkben vesznek részt: Rendszeres egyéni kísérés (havi 1,5 óra): A támogatott szervezeteket egy tapasztalt kísérő segíti a teljes projektidőszakon keresztül. Segít a fókuszt a projekt céljain tartani, beazonosítani a felmerülő nehézségeket, megoldási lehetőségeket találni, és becsatornázni a megfelelő szakértőket. Partnerként támogatja a szervezet vezetőjét és/vagy a projektvezetőt a projekt megvalósításában és az azzal járó szervezeti változások kezelésében. Egyéni szakértői tanácsadások (20 óra a teljes projektidőszak alatt): A szervezet a projekt céljaihoz és egyéni igényeihez szabottan, rugalmas ütemezésben vehet igénybe tanácsadási órákat a bázisépítéshez kapcsolódó témákban (pl. támogatók megismerése, kommunikáció és online marketing, adománygyűjtési módszerek, támogatói utak, vállalati adományozás, önkéntesmenedzsment stb.). (A szakértők tanácsadóként dolgoznak a szervezettel, a megvílósításban nem vesznek részt.) Min. 4 csoportos képzés/workshop személyesen vagy online, a társadalmi bázisépítéshez kapcsolódó területeken (általában 2-6 óra / alkalom): A képzéseken a támogatott szervezetek együtt vesznek részt, a tematikát a szervezetek közös igényei alapján alakítjuk ki a bázisépítéshez kapcsolódó területeken, a különböző tudásszintekhez alkalmazkodva. Min. 4 csoportos tapasztalatmegosztó esemény személyesen vagy online (általában 2-4 óra / alkalom): A tapasztalatmegosztó alkalmakon a támogatott szervezetek együtt vesznek részt, a tematikát a szervezetek közös igényei és legértékesebb tapasztalatai alapján alakítjuk ki. Regionális félidős konferencia Szlovákiában a magyar, cseh, szlovák és lengyel támogatottak számára (2 nap) Regionális zárókonferencia Csehországban a magyar, cseh, szlovák és lengyel támogatottak számára (2 nap) A kapacitásépítő programban való részvétel jelentős időt és kapacitást igényel a pályázó szervezet különböző munkatársaitól. Egyes képzések és tapasztalatcserék a projektkoordinátorok számára lehetnek hasznosak, míg másokon a szervezet adománygyűjtésért vagy kommunikációért felelős munkatársainak érdemes részt venniük. Kérjük továbbá, hogy a támogatott szervezetek vezetői is vegyenek részt egy tapasztalatmegosztó eseményen és évente legalább két kísérői találkozón.
Mit fog tartalmazni a szakértői támogató program az átívelő hálózati együttműködés pályázat támogatottjai számára? Hozzáadott értékként a támogatottak részt vesznek egy kapacitásépítő programban, amely hasznos tudást, készségeket és tapasztalatcserét nyújt számukra. Ezek segítik a támogatottakat, hogy sikeresen megvalósítsák projektjeiket, megértsék az átívelő együttműködést mint szélesebb körű és gyakorlatias megközelítést mindennapi működésükhöz, és erősítsék kapcsolataikat a tőlük különböző érintettekkel a hálózatukon kívül és/vagy belül. A támogatói program pontos tartalmát az egyes támogatottak egyéni érdeklődéséhez és igényeihez, valamint a támogatottak teljes körének igényeihez igazítjuk. A támogatói program a Stronger Roots konzorcium cseh partnere, a Glopolis vezetésével, angol nyelven fog zajlani. A támogatott hálózatok képviselői a következőkben vesznek részt: Rendszeres tájékoztató hívások (1 órás online/offline találkozó, kb. 3 havonta egyszer): a projekt elindításától a végső értékelésig a támogatást nyújtó csapat szoros kapcsolatban áll a támogatott hálózat képviselőivel. Partnerségi kapcsolatot alakítanak ki, megvitatják és átgondolják a projekt fontos szempontjait. A hálózat folyamatos visszajelzést és támogatást kap a projektmegvalósítás során felmerülő problémák megoldásához. Kick-off találkozó a projektek elején (3-4 órás személyes találkozó). 6 képzés, workshop vagy tapasztalatmegosztó alkalom (általában alkalmanként 3-4 órás, némelyik kétnapos nemzetközi találkozó keretében): a támogatottak személyesen vagy online, országos vagy nemzetközi szinten találkoznak, mindannyian együtt vagy meghatározott csoportokban, hasonló témákra vagy tevékenység típusokra összpontosítva. A tapasztalatcsere alkalmak lehetővé teszik számukra, hogy megosszák hálózataik tudását és tapasztalatait, tanuljanak egymástól, valamint visszajelzést, támogatást és inspirációt kapjanak. A különböző szakértők által vezetett képzések új tudásokkal, készségekkel, kompetenciákkal látják el őket. Egyéni szakértői tanácsadás a támogatott hálózatok egyedi igényeihez igazodva (legfeljebb 10 óra áll rendelkezésre a projekt időtartamán belül). Regionális félidős konferencia Szlovákiában a magyar, cseh, szlovák és lengyel támogatottak számára (2 nap). Regionális zárókonferencia Csehországban a magyar, cseh, szlovák és lengyel támogatottak számára (2 nap). A kapacitásépítő programban való részvétel a támogatott hálózatok különböző munkatársaitól vagy tagjaitól, beleértve a vezetőket is, időt, kapacitást és nemzetközi utazást igényel. Egyes eseményeken a projektkoordinátoroknak kell részt venniük, másokon a hálózat egyéb pozícióban lévő tagjai vagy tagjai számára lehet hasznosabb a részvétel. Kérjük, hogy a támogatott hálózatok vezetői legalább egy kétnapos rendezvényen vegyenek részt.
A szervezetem korábban már részt vett a Stronger Roots programban. Pályázhatunk-e újra a jelenlegi pályázati kiírásra? Azok a szervezetek, amelyek korábban már részesültek támogatásban a Stronger Roots program társadalmi bázisépítés pályázatának keretében, nem pályázhatnak újra e felhívásra. Ezek a szervezetek azonban indulhatnak az átívelő hálózati együttműködések pályázaton, ha rendelkeznek olyan jogi személyiséggel, amely jogosult a felhívás keretében pályázni (további részletekért lásd a felhívást). Azok a szervezetek, amelyek korábban a Stronger Roots program kiegészítő támogatás (matching grant) közösségi adománygyűjtő kampányokhoz pályázat keretében kaptak támogatást, pályázhatnak társadalmi bázisépítésre vagy átívelő hálózati együttműködésre, ha megfelelnek a feltételeknek.. Azok a szervezetek/hálózatok, amelyek korábban már részesültek támogatásban a Stronger Roots program átívelő hálózati együttműködés pályázatának keretében, nem pályázhatnak újra e felhívásra. Az a hálózat, amelyet egy tagszervezetén keresztül támogattunk, szintén nem pályázhat újra a másik tagszervezetén keresztül vagy saját nevében, ha nemrégiben újonnan bejegyezték hálózatként. Ezek a szervezetek azonban pályázhatnak a Stronger Roots program társadalmi bázisépítés pályázat keretében, ha rendelkeznek olyan jogi személyiséggel, amely jogosult a felhívás keretében pályázni (további részletekért lásd a felhívást).
Mit jelent az, hogy a szervezetnek meg kell felelnie az Európai Unió Alapjogi Chartájában foglalt uniós jogoknak és értékeknek, valamint védeni, támogatni azokat és felhívni rájuk a figyelmet? Az Európai Unió Alapjogi Chartájában rögzített alapvető jogok és értékek az európai civilizáció sarokkövét jelentik. Mind a Stronger Roots program, mind a CERV program ragaszkodik ahhoz, hogy minden támogatott szervezet tiszteletben tartsa az olyan elveket, mint az emberi méltóság, a szabadságjogok, az egyenlőség, a szolidaritás, az igazságosság és más állampolgári jogok. Ezért minden pályázótól nyilatkozatot kérünk arról, hogy nem csak a javasolt projektjükben szereplő tevékenységek, hanem a küldetésük és egyéb tevékenységeik is megfelelnek ezeknek a jogoknak és értékeknek, amelyek betartását a kiválasztási folyamat során értékelni fogjuk. Elvárjuk továbbá, hogy a pályázók és projektjeik kifejezetten tiszteletben tartsák a nemek közötti egyenlőség, az egyenlő bánásmód, valamint a gyermekek és a sérülékeny felnőttek védelmének értékeit. A CERV program emellett kifejezetten az uniós jogok és értékek támogatására szolgáló eszköz. Ez azt jelenti, hogy azokat a szervezeteket kívánja támogatni, amelyek a Chartában és/vagy az uniós szerződésekben foglalt jogokkal és értékekkel kapcsolatos témákban és/vagy folyamatokban tevékenykednek. Ezek az uniós dokumentumok számos más lehetséges téma hosszú listáját tartalmazzák. A legtöbb civil szervezet könnyen kapcsolódhat egy vagy több témához. Sokféle módon lehet részt venni ezekben a témákban és folyamatokban, a figyelemfelhívó kampányoktól, az értékek és jogok védelméig és aktív előmozdításukig. A programnak nincs különösebb preferenciája azzal kapcsolatban, hogy a pályázók projektjei mely uniós jogokat és értékeket támogassák, és hogyan. A pályázóktól csupán azt várjuk, hogy ismertessék, hogyan járulnak hozzá a CERV program általános célkitűzéseihez. Ezért minden pályázót arra kérünk, hogy a projektkoncepcióban írja le, hogyan védi, támogatja vagy tudatosítja e jogok és értékek bármelyikét.
A társadalmi bázisépítés projektkoncepció benyújtásakor a költségvetést hogyan és milyen pénznemben kell megadni? A projekt koncepció benyújtásakor (azaz a kiválasztás első fordulójában) részletes költségvetést még nem kérünk. A kérdőívben szereplő, erre vonatkozó kérdésben a főbb beruházásokat, költéseket szeretnénk megismerni, hiszen míg egyes szervezetek a társadalmi bázisépítéssel foglalkozó kulcspozíciót betöltő munkatársakra szeretnének összpontosítani, addig mások kommunikációs és/vagy adománygyűjtő kampányokat szeretnének indítani, CRM-rendszert fejleszteni, vagy az önkéntesmenedzsmentbe fektetnek be stb. Az első fordulóban tehát nem pontos számításokat kérünk, csak nagyságrendeket. Ezeket a (nagyságrendi) költségeket kérjük, hogy euróban adjátok meg, 390 Ft-os árfolyammal számolva. Az Európai Unió Alapjogi Chartájában rögzített alapvető jogok és értékek az európai civilizáció sarokkövét jelentik. Mind a Stronger Roots program, mind a CERV program ragaszkodik ahhoz, hogy minden támogatott szervezet tiszteletben tartsa az olyan elveket, mint az emberi méltóság, a szabadságjogok, az egyenlőség, a szolidaritás, az igazságosság és más állampolgári jogok. Ezért minden pályázótól nyilatkozatot kérünk arról, hogy nem csak a javasolt projektjükben szereplő tevékenységek, hanem a küldetésük és egyéb tevékenységeik is megfelelnek ezeknek a jogoknak és értékeknek, amelyek betartását a kiválasztási folyamat során értékelni fogjuk. Elvárjuk továbbá, hogy a pályázók és projektjeik kifejezetten tiszteletben tartsák a nemek közötti egyenlőség, az egyenlő bánásmód, valamint a gyermekek és a sérülékeny felnőttek védelmének értékeit. A CERV program emellett kifejezetten az uniós jogok és értékek támogatására szolgáló eszköz. Ez azt jelenti, hogy azokat a szervezeteket kívánja támogatni, amelyek a Chartában és/vagy az uniós szerződésekben foglalt jogokkal és értékekkel kapcsolatos témákban és/vagy folyamatokban tevékenykednek. Ezek az uniós dokumentumok számos más lehetséges téma hosszú listáját tartalmazzák. A legtöbb civil szervezet könnyen kapcsolódhat egy vagy több témához. Sokféle módon lehet részt venni ezekben a témákban és folyamatokban, a figyelemfelhívó kampányoktól, az értékek és jogok védelméig és aktív előmozdításukig. A programnak nincs különösebb preferenciája azzal kapcsolatban, hogy a pályázók projektjei mely uniós jogokat és értékeket támogassák, és hogyan. A pályázóktól csupán azt várjuk, hogy ismertessék, hogyan járulnak hozzá a CERV program általános célkitűzéseihez. Ezért minden pályázót arra kérünk, hogy a projektkoncepcióban írja le, hogyan védi, támogatja vagy tudatosítja e jogok és értékek bármelyikét.
Az átívelő együttműködés pillérben milyen típusú partnerségeket lehet építeni, kikkel lehet együttműködni? Az átívelő együttműködések lényege, hogy a hálózatok szisztematikusan együttműködjenek a stratégiai céljaik eléréséhez elengedhetetlenül fontos, eltérő nézetű érdekeltekkel, hogy együttesen jobban hozzájárulhassanak egy adott társadalmi probléma megoldásához. A különböző érintettek érdekei, megközelítései, perspektívái vagy prioritásai eltérnek a hálózatétól egy bizonyos, a hálózat által megoldani kívánt probléma terén. Ezek a különbségek eltérő célkitűzésekből, értékekből vagy befolyásolási szintekből adódhatnak, ami kihívásokat okozhat az együttműködésben. Az érintettek és a hálózat közötti különbözőségek lehetnek például ideológiai, politikai, ágazatközi (azaz a civil társadalom, az üzleti élet vagy a kormányzat közötti), regionális, generációs stb. különbségek. Az érintettek lehetnek például állami intézmények, parlamenti képviselők, regionális hatóságok, helyi önkormányzatok, magánvállalkozások, üzleti szövetségek, egyéb civil szervezetek vagy hálózatok. Lehetnek olyan érintettek, akikkel a hálózat még nem állt kapcsolatban, vagy olyanok, akikkel már kapcsolatba lépett, de a velük való együttműködést az ad hoc kapcsolatokról a rendszeres párbeszédre, a tevékenységek koordinálására vagy a stratégiai partnerségre való áttéréssel kívánja előmozdítani.
Informális csoportként jelentkezhetünk-e társadalmi bázisépítésre, ha van egy befogadó szervezet, aki jogilag megfelel a támogathatósági szempontoknak? Nem. A támogathatósági szempontoknak megfelelő pályázó szervezetnek kell megvalósítani a beadott társadalmi bázisépítés projektet. Informális csoportnak sajnos nincs lehetősége projekt koncepció benyújtására.
Hasznos források
-
Társadalmi bázisépítés - mi ez, és miért foglalkozzak vele egyáltalán?
-
Bázisépítés online - mi az elérés és a bevonás közötti különbség?
-
Az átívelő (transzverzális) hálózati együttműködésekről - rövidített anyag (forrás: Glopolis)
-
Átívelő együttműködések - korábbi pályázók esettanulmányai (forrás: Glopolis)
-
How to engage with Divergent Stakeholders? (angol kiadvány, forrás: Glopolis)

Létrejött az Európai Unió finanszírozásával. Az itt kifejtett nézetek és vélemények azonban kizárólag a szerző(k) sajátjai, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség véleményét. Ezekért sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó hatóság nem tehető felelőssé.